přehrada

Naše nejhezčí přehrada v Česku je jako z pohádky. Přehrada Les Království patří právem k nejnavštěvovanějším u nás. Nejde zde totiž o mohutné ošklivě betonové monstrum jehož základní funkcí je zadržovat vodu, ale o esteticky propracovanou stavbu.

prehrada

Prvotním důvodem výstavby přehrady bylo zachytit velké množství vod tekoucích z Krkonoš, které často způsobovalo záplavy až do 60km vzdálených Pardubic. Přehrada byla stavěna v letech 1910-1920.

Přehrada působí díky věžičkám s červenými střechami na hrázi spíše jako zámek, v podobně pohádkovém duchu jsou vybudovány také všechny ostatní stavby, domek hrázného a kontrolní věže.

Technické parametry přehrady:  
Přehradní nádrž měří při maximálním naplnění na délku 5080m, při zatopené ploše 90 hektarů a s celkovým objemem 9,15 milionu metrů krychlových vody.  Její průměrný roční průtok je 8,31 m³/s.
Hráz je gravitační oblouková s poloměrem 200 metrů.
Maximální výška je 41,1 metru, šířka v patě je 37 metrů, délka 218 metrů a šířka koruny je 7,2 metru.
Hloubka u hráze asi 28 metrů.
Koruna se nachází ve výšce 327 metrů nad mořem a její součástí je železniční pojezd pro odklízení naplavenin.
Součástí hráze je spodní hrázová výpust o průměru 2 metry a s maximální průtokovou kapacitou 44,3 m³/s, součástí stavby jsou dva obtokové tunely. Levý s průměrem 5,4 metru a pravý s průměrem 6 metrů. Do levého obtokového tunelu ústí tři spodní výpusti o průměru 1 m se šoupátkovými uzávěry ovládanými ze šoupátkové věže. V šachtě do pravého tunelu pod domkem hrázného je umístěna jedna výpust o průměru 1,8 metru, která je ovládána nožovým šoupátkem a klapkovým a segmentovým uzávěrem. Při překročení ovladatelného prostoru je k dispozici 5 polí bezpečnostního přelivu s celkovou kapacitou 71,5 m³/s a dva šachtové přelivy, každý na jedné straně údolí, levý s kapacitou 72,6 m³/s a pravý s kapacitou 111,7 m³/s.

Comments are closed